İYİ SEÇİM!
  • UÇAKLI GAP 5 GECE KONAKLAMALI 3840 TL:
  • UÇAKLI GAP 5 GECE KONAKLAMALI 3840 TL:
  • UÇAKLI GAP 5 GECE KONAKLAMALI 3840 TL:

1 . GÜN

Günün Gezi Noktaları;

Deyr-ül Zafaran Manastırı

Kasımiye Medresesi

Eski Mardin Sokakları, Kırklar Kilisesi, Abbaralar, Eski PTT Binası, Ulu Camii, Şehidi ye Camii

Pegasus Havayolları İstanbul /Mardin uçağı ile Mardin’e hareket ediyoruz. (Uçak saatlerinde oluşabilecek Rötardan dolayı programda değişiklik yapılabilir.) Mardin’e’ varışta bizleri bekleyen tur aracımız ve rehberimiz ile buluştuktan sonra bölge halkının ‘’medeniyetin başkenti Anadolu’nun taş kenti’’ olarak adlandırdığı Mardin’e ulaşıyoruz. Otantik yapısıyla bizi karşılayan şehirde uzunca bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyr-ül Zafaran Manastırı gezimizle güne başlıyoruz. Burada Kilise, Tıp Okulu, Güneş Tapınağı, Vaftizhane, Mezar bölümlerini görerek Kasımiye Medresesine hareket ediyoruz. Kasımiye Medresesi ziyaretimiz esnasında göreceğiniz Yukarı Mezopotamya Ovasının görüntüsü sizleri büyüleyecek. Devamında şehir merkezine ulaşarak rehberimiz eşliğinde Eski Mardin Sokakları, Kırklar Kilisesi, Abbaralar, Eski PTT Binası, Ulu Camii, Şehidi ye Camii gibi taş işçiliği ve daha birçok ustalık eserini görebileceğimiz yürüyüşümüzü gerçekleştirirken kendinizi başka bir dünyada bulacaksınız. Mardin’in meşhur Badem Şekerinin de tadına baktıktan sonra konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

2 . GÜN

Günün Gezi Noktaları;

Midyat

Hasankeyf

Şair Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi

Sabah otelde yapacağımız kahvaltımızın ardından Tur Abdin bölgesinin merkezi ve Süryani cemaatinin en önemli yerleşimlerinden biri olan Midyat’a ulaşıyoruz. Midyat’ta birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evi’ni geziyoruz. Sizlerin diziler ve filmler ile tanıdığınız Midyat evlerinin en güzel örneklerinin bulunduğu Midyat sokaklarında kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra telkari sanatını yakından görüp alışveriş yapabileceğimiz bir serbest zamanımız oluyor. Alışveriş yapabilmeniz için verilen serbest zaman sonrasında antik çağın ilk yerleşim alanlarından biri olan Hasankeyf’e varıyoruz. Baraj suları altında kalan Hasankeyf in hüzünlü hikayesini dinledikten sonra Hasankeyf’ten yeni şehre taşınan eserlerden Zeynel Bey Türbesi’ni ziyaret ederek bu hüzünlü şehirden ayrılıyoruz. Mezopotamya’nın kadim şehirlerinden Diyarbakır’a ulaşıyoruz. Buradaki gezimize Anadolu’nun ilk, İslam aleminin 5. Harem-i Şerif’i olan Ulu Camii gezimizle başlıyoruz. İçerisinde taş işçiliği ve ahşap boyama sanatlarının ince zevklerini görebileceğiniz bu güzel eseri gezdikten sonra ‘yaş otuz beş, yolun yarısı eder” şiiriyle tanıdığımız Diyarbakırlı Şair Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi’ni ziyaret ediyoruz. Her mevsim için ayrı kullanım alanları yaratılan bu güzel evde bölge sivil mimarisinin ince örneklerini görerek buradaki gezimizi sonlandırıyoruz. Ardından panoramik olarak dünyanın ayakta kalmış en uzun ikinci surları olan kent surlarında Mardin Kapı’yı, Keçi Burcu’nu ve On Gözlü Köprü ile beraber Dicle Havzası’nı fotoğrafladıktan günü sonlandırıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

3 . GÜN

Günün Gezi Noktaları;

Cendere Köprüsü

Karakuş Tümülüsü

Nemrut Dağı

Sabah otelde yapacağımız kahvaltımızın ardından Adıyaman’ın Kahta ilçesine doğru hareket ederek Kâhta’ya ulaşıyoruz. Bizleri bekleyen minibüslerimize binerek muhteşem Nemrut Dağı macerasına başlıyoruz. 2000 yıl öncesinin çılgın ve idealist kralı Antiokhos’un Torosların zirvesine yaptırdığı anıt mezarına ulaşmadan önce pek çok antik eser görüyoruz. Sırasıyla Kommagene kraliyet ailesinin kadınlarının anıt mezarı olan Karakuş Tümülüsü’nü Roma askeri mimarisinin dünyadaki en iyi köprü örneklerinden olan Cendere Köprüsü’nü ve Kommagene krallarının yazlık başkenti olan Arsemia kalıntılarını (panoramik) görerek minibüslerimizle 2150m. yükseklikteki Nemrut Dağı’na ulaşıyoruz. (Hava ve yol durumu müsait olduğu takdirde.) Nemrut Dağı’nda doğu ve batı terasları, Zeus-Oramastes, Apollon- Mithras, Herakles-Artaganes, Tanrıça Kommagene/ Fortuna/ Tyche, Kral Antiochos ve koruyucu aslan-kartal heykellerini görerek bir yandan da muhteşem gün batımını (otele varış saatimize göre gün doğumuna da çıkılabilir.) izliyoruz. Ardından otele doğru yolcuğumuz başlıyor.

4 . GÜN

Günün Gezi Noktaları;

Atatürk Barajı

Göbeklitepe

Harran

Harran Üniversitesi (Ulu Cami), kervansaray ve Harran Karınca Evleri

Balıklıgöl

Halil-ül Rahman ve Rızvaniye Camileri, Balıklı Göl, Ayn-el Zeliha Gölü

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası dünyadaki en önemli bölgesel kalkınma projelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin kalbi Atatürk Barajı’nın devasa gövdesini ziyaret ediyoruz. Buradaki fotoğraf molasının ardından Fırat türküleri eşliğinde otobüsümüzle insanlık tarihinin bilinen en eski tapınağı olan Göbeklitepe’ye gidiyoruz. Dünya arkeoloji tarihini yeniden yazdıran ve tarihin sıfır noktası olarak görülen, aynı zamanda neolitik çağın hac merkezi olarak kabul edilmiş bu alan hakkında rehberimizden bilgiler aldıktan sonra Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ya bağlı, ismi “yolların kesiştiği yer” anlamına gelen Harran’a ulaşıyoruz. İlk İslam üniversitesinin de bulunduğu 5000 yıllık geçmişe sahip Harran yerleşkesinde; Harran Üniversitesi (Ulu Cami), kervansaray ve Harran Karınca Evleri göreceğimiz yerler arasında bulunuyor. Öğle yemeği sonrasında gezimize Balıklıgöl ile başlıyoruz. Halil-ül Rahman ve Rızvaniye Camileri, Balıklı Göl, Ayn-el Zeliha Gölü, Hz. İbrahim Peygamber’in doğduğuna inanılan mağara göreceğimiz ve ziyaret edeceğimiz yerler arasında bulunuyor. Gezimizin ardından Bedesten'de serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımızın ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama otelimizde dileyen misafirlerimiz yöresel eğlenceye katılabilirler.

ÖNEMLİ NOT : ŞANLIURFA KONAKLAMAMIZ ODA KAHVALTI ŞEKLİNDE OLUP DİLEYEN MİSAFİRLERİMİZ YEMEKLİ SIRA GECESİ PROGRAMINA KATILABİLİRLER ( EKSTRA )

5 . GÜN

Günün Gezi Noktaları;

Birecik

Halfeti Tekne Turu (Ekstra)

Rum Kale

Zeugma Mozaik Müzesi

Mutfak Müzesi

Bakırcılar Çarşısı

Otelde aldığımız kahvaltı sonrası gezimize kelaynak kuşlarıyla ünlü Birecik ile başlıyoruz. Koruma altındaki kelaynak kuşlarını gördükten sonra ‘siyah gül’ denince aklımıza ilk gelen ve yakın zamanda Fırat Nehri üzerinde kurulan Birecik Barajı’nın suları altında kalan Halfeti’ye varıyoruz. Dileyen misafirlerimizle teknemize binerek (Ekstra ) baraj gölü üzerinde yapacağımız gezi sırasında Rum Kale ve su altında kalan köylerden biri olan Savaşan Köyü’nü de görüyoruz. Ardından düşman işgali sırasındaki şanlı direnişiyle 1927 yılında “Gazi” unvanı alan Gaziantep gezimize başlıyoruz. İlk olarak dünyanın en zengin mozaik müzelerinden birisi olan Zeugma Mozaik Müzesi’ne gidiyoruz. Roma İmparatorluğu’nun doğudaki en önemli kentlerinden biri olan Zeugma’dan çıkartılan zengin mozaik koleksiyonunda pek çok mitolojik hikâyenin izini sürüyoruz. Müzeyi gezdikten sonra öğle yemeğimizde Antep mutfağının en leziz yemeklerini yiyerek gezimize devam ediyoruz. Eski şehirde yapacağımız yürüyüş turunda, şehrin merkezini oluşturan Kale’yi, Antep’in en eski ve köklü ailelerinden birisi olan Göğüş ailesinin eski evi olan Mutfak Müzesi’ni görüyoruz. Müze gezimizin ardından yapacağımız yürüyüşle pek çok tarihi han, cami ve çarşıyı görerek Bakırcılar Çarşısı’na ulaşıyoruz. Verilen serbest zamanda dileyen misafirlerimiz 1635 yılından beri kahvehane geleneğini sürdüren ve ülkemizdeki en eski kahvehanelerden biri olan Tahmis Kahvesi’nde melengiç kahvesinin tadına bakabilirler. Serbest zaman sonrasında Antakya’ya doğru hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

6 . GÜN

Günün Gezi Noktaları;

Hatay Arkeoloji Müzesi

St. Pierre kilisesi

Habib Neccar Camii

Uzun Çarşı

Harbiye (Defne)

Sabancı Merkez Camii

Taş Köprü

Otelde aldığımız kahvaltı sonrası gezimize, ‘dinlerin ve dillerin şehri’ denilen Antakya’da dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olan Hatay Arkeoloji Müzesi ile başlıyoruz. Müze gezimiz sonrasında Hristiyanlık kelimesinin ilk telaffuz edildiği yer diye bilinen St. Pierre Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz. Devamında Anadolu’da yapılan ilk camii olan ve içerinde Hz. İsa’nın havarilerinden Yahya, Yunus, Şem'un-ı Sefa ve Yasin Suresi’nde adı geçen Habib-i Neccar’ın da kabrinin bulunduğu Habib Neccar Camii’ni ziyaret ediyoruz. Camii ziyaretimizin ardından Eski Antakya Evleri’ni göreceğimiz sokaklarda yürümeye başlıyoruz. Katolik, Ortodoks kiliselerini ziyaret edip (ziyarete açık olduğu takdirde kiliseleri görebiliriz.), Antakya’nın modern halini bize unutturacak olan Uzun Çarşı’ya giriyoruz. Çarşı gezimizin ardından eski dönemlerde Antakyalı zenginlerin yazlık mevkii olarak kullandığı ve çağlayanlarından su kanallarıyla şehre su getirilen Harbiye’yi (Defne) geziyoruz. Harbiye’deki gezimizden sonra Belen Geçidi üzerinden İskenderun Payas’tan geçerek Adana’ya ulaşıyoruz Adana şehir merkezinde Sabancı Merkez Camii ve Taş Köprü’yü panoramik olarak görüp Adana Havalimanı’na gidiyoruz. Havaalanında Check-in işlemlerimizi yaparak Pegasus Havayollarına ait Adana/ İstanbul uçağıyla turumuzun sonuna geliyor ve bir başka  organizasyonda görüşmek dileğiyle sizlerle vedalaşıyoruz.

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapınAKTİVİTE DETAYLARI
AKTİVİTE KODU:
#46
LOKASYON:
UÇAKLI GAP 5 GECE KONAKLAMALI
İPTAL POLİTİKASI:
İptal ve iade şartları

TARİH VE FİYATLAR

BİLGİ
İSTEYİNİZ

5 Gün

​Bu program hakkında bilgi istiyorum
Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak formu doldurunuz.


En kısa zamanda bilgi gönderilecektir.

SORULARINIZ İÇİN TIKLAYIN

UÇAKLI GAP 5 GECE KONAKLAMALI... ve diğer hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.